Kraj hladnog rata sa aspekta sigurnosti
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 17 | Nivo: Pravni fakultet

SADRŽAJ
I. UVOD…………………………………………………………………...…….3
II. POJAM HLADNI RAT…………………………………………………..….4
III. TEORIJE O HLADNOM RATU……………...……………………………6
IV. KRAJ RATA………………………………………..………………………..8
V. POSLJEDICE RATA……………………………….………………..…….10
VI. ZAKLJUČAK……………………………………………………...……….12
VII. LITERATURA………………...……………………………………………14
UVOD
Hladni rat ( 1945-1991.) je neprijateljski odnos koji je vladao izmeĎu komunističkih i nekomunističkih zemalja od kraja drugog svjetskog rata do raspada SSSR-a početkom 1990-ih. S jedne strane SSSR i njegovi saveznici, poznati kao Istočni blok, a s druge strane SAD i njegovi saveznici, poznati kao Zapadni blok. Taj se odnos zvao hladni rat zato što nije bilo znatnijeg ratovanja izmeĎu dviju strana.
Hladni rat su obilježili obostrano nepovjerenje, sumnjičenje i nesporazumi. Ponekad se osjećala prijetnja Trećeg svjetskog rata. SAD je optuživao SSSR zbog širenja komunizma u svijetu. SSSR je optuživao SAD zbog imperijalizma i kontrarevolucije. Korejski rat, Vijetnamski rat i rat SSSR-a protiv Afganistana bili su slučajevi kad je napetost izmeĎu dvije ideologije prerasla u oružani sukob. SAD i SSSR često u njima nisu sudjelovali izravno nego kroz naoružavanje drugih zemalja.
U Europi se hladni rat organizirao u dva bloka: savez NATO - a, koji je više-manje pokrivao zapadnu Europu i kojim je dominirao SAD i Varšavski pakt, koji je pokrivao istočnu Europu i kojim je dominirao SSSR. Ta se podjela najviše odrazila na Njemačku, pogotovo Berlin. I danas se kao simbol hladnog rata spominje Berlinski zid, koji je razdvajao Zapadni Berlin (pod kontrolom zemalja iz saveza NATO) od Istočne Njemačke, koja je spadala u Varšavski pakt.
Kraj Hladnog rata donio je dramatične promjene u sigurnosnom okruženju te inspirisao nova razmišljanja i nove ideje kako promjene u tehnološkom i ekonomskom razvoju mogu promijeniti kulturni identitet i nacionalni i transnacionalni model strateškog ponašanja države – nacije i drugih aktera u meĎunarodnim odnosima.
Cilj ovog rada je ukazati na uticaj hladnog rata na razvoj i kraj bipolarizma u svijetu, te takoĎer naglasiti i značaj hladnog rata za institucionalizaciju meĎudržavnih saveza kao što su NATO i EU. Da bi bolje razumijeli te odnose potrebno je prikazati i sam tok Hladnog rata te spomenuti najbitnije dogaĎaje koje su doveli do okončanja rata. U posthladnoratovskom periodu procesi u meĎunarodnim odnosima dobijaju sasvim novu dimenziju i sadržinu koja suštinski distancira postmodernu od hladnoratovske zajednice.
U osnovi Hladnog rata stajali su suprotstavljeni odnosi izmeĎu SAD-a i SSSR-a, kao i uspostavljanje socijalističkog poretka u Istočnoj Evropi. Zapravo, hladni rat je sprovoĎenje politike sa "pozicije sile" od strane velikih država, radi ostvarivanja političkih ciljeva, a da ipak ne doĎe do opšteg ratnog sukoba. Hladni rat je bio na svom vrhuncu tokom 1948 - 1953. godine kada je došlo do Berlinske blokade1, formiranja NATO-a, pobjede komunista u Kineskom graĎanskom ratu i Korejskog rata. Druga situacija neprijateljstva osjetila se tokom 1958-1962. godine zbog Kubanske krize.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!